Redakcja

Członkowie Redakcji :

Bartosz Ciemniak – Redaktor Naczelny

ur. 1995 r. w Cieszynie. Absolwent Teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (I st.) i Wydziału Artes Liberales w Uniwersyteckie Warszawskim (II st.). Interesuje się sztuką, filozofią i sobą samym oraz innymi. Lubi żyć.

Zofia Niemczyk – Sekretarz Redakcji

ur. 2000 r. w Warszawie. Studentka Teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pozytywną energię czerpie ze spotkań z drugim człowiekiem. Interesuje się sztukami performatywnymi i wizualnymi, uwielbia kwiaty i jazdę na rowerze. Jest weganką, przeciwstawiającą się brutalnemu przemysłowi mięsno-mleczarskiemu.

Maksymilian Gadowski – Redaktor techniczny

ur. 1997 r. w Cieszynie. Student Teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Interesuje się wszystkim co wiążę się teologią historyczną oraz liturgiką. Pasjonat historii, starej motoryzacji, transportu publicznego, polskiej i zagranicznej muzyki lat 80. oraz literatury kryminalnej.

Kalina Wojciechowska – Opiekun naukowy

polska teolog i biblistka ewangelicka, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wykładowca Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu oraz Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, również w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Ewangelickim Fakultecie Teologicznym (Evangelisch–Theologische Fakultät) Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Członkini Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN. Zainteresowania badawcze koncentruje na synchronicznych metodach egzegezy, specjalizując się w analizie ksiąg narracyjnych Nowego Testamentu. Opublikowała m.in. Opowiadam wam jak Piotr: elementy stylu i stylizacji w Ewangelii Marka, Warszawa 2006, ChAT; Mądrość zstępująca z góry. Komentarz strukturalny do Listu św. Jakuba (współautor: Mariusz Rosik), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2018; Oczekując miłosierdzia. Komentarz strukturalny do Listu św. Judy (współautor: Mariusz Rosik), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2020.

fot. Thilo Fitzner

Jerzy Sojka – Opiekun naukowy

doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, od 1 października 2020 roku kierownik Katedry Teologii Historycznej Sekcji Ewangelickiej tej uczelni. Pochodzi z Cieszyna, studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Zainteresowania badawcze koncentruje na teologii luterańskiej Reformacji XVI wieku oraz jej recepcji i interpretacji w refleksji współczesnego luteranizmu. Opublikował m. in.: Widzialne Słowo. Sakramenty w luterańskiej „Księdze zgody”, Warszawa 2016; Czytanie Reformatora. Marcin Luter i jego pisma, t. 1-2 Wisła 2014-2017, a także wraz z Łukaszem Barańskim: Reformacja, t. 1-2: Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI w. część 1 i 2, Bielsko-Biała 2016-2017.