Kategoria: Chrześcijaństwo a wolność | 1/2020
-
Chrześcijaństwo a wolność | Bartosz Ciemniak
Ktoś mógłby spytać, dlaczego znów został poruszony temat wolności? Temat, który był już podejmowany w niezliczonych opracowaniach z zakresu teologii, filozofii, polityki, temat, nad którym pochylali się zarówno wybitni naukowcy, jak i ci, którzy na luksus rozważania abstrakcyjnych zagadnień mogą sobie pozwolić jedynie w czasie wolnym, którego nie muszą mieć wcale zbyt wiele. Jeśli świat…
-
Kant na ratunek wolności | Mateusz Jelinek
Zazwyczaj wolność nie kojarzy się naturalnie z ewangelicyzmem. W opracowaniach historycznych i teologicznych usłyszymy częściej o protestanckim zaprzeczeniu wolności, gloryfikacji boskiego zrządzenia i determinizmu, aniżeli o wolności.
-
Być wolnym… z Alainem Badiou | Bartosz Ciemniak
Czemu Badiou? Jest to niewątpliwie poczytny, współczesny filozof. Jeszcze żyjący. Pisze w sposób bardzo wyszukany, jego pisma przepełnione są żargonem. Referując niżej pogląd francuskiego filozofa, rezygnuję z prezentacji jego myśli własnym językiem Autora. Każdy, kto jest nim zainteresowany, niech sięga po dostępne w języku polskim książki. Badiou jest postacią istotną choćby z tego powodu, że…
-
Dwa listy dedykacyjne traktatu „O wolności chrześcijanina” | Jerzy Sojka
Rok 2017 rozpoczął długą serię rocznic 500 lat wydarzeń reformacyjnych, która właściwie zakończy się dopiero w 2080 rocznicą 500 lat publikacji „Księgi zgody”. Na rok 2020 wypadła rocznica pism programowych Marcina Lutra. Ostatnie spośród nich stało się z tej okazji nawet inspiracją dla tematu roku 2020 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Chodzi o traktat „O…
-
Plebiscyt się nie skończył? | Łukasz Aścik
11 lipca 1920 roku to data ważna dla ówczesnych Prus Wschodnich, ponieważ jest to czas przeprowadzenia plebiscytu w Prusach Wschodnich. W tym artykule chciałbym jednak skupić się na wyodrębnionym regionie Prus, czyli Mazurach. Plebiscyt przeprowadzono, aby mieszkańcy tych ziem mogli zdecydować się, jakiego państwa będą obywatelami. Karta do głosowania miała dwie opcje, a mianowicie głos…
-
Dlaczego pragniemy zniewolenia | Jarosław Sajdok
Jedną z najważniejszych nauk chrześcijaństwa jest nauczenie człowieka wolności, wolności pełnej w miłości i w Bogu. Wolności, która daje radość, niszczy smutek i strach. Wolności, która daje człowiekowi pewność, że jego życie jest warte więcej niż miliony monet, bardziej cudowne niż największy budynek, piękniejsze niż w oddalonych od cywilizacji górach pejzaż gwieździstego nieba? A co…
-
Wierzę, ale mam wątpliwości | Maksymilian Gadowski
„Wierzę, ratuj mnie w mojej niewierze!” (Mk 9, 24) Podany wyżej werset znajduje się we fragmencie historii o uzdrowieniu epileptyka, niemego chłopca opętanego przez demona – Mk 9, 14-29. Ojciec chłopca przyprowadził go do uczniów Jezusa, którzy nie wiedzieli, co z nim zrobić, byli bezradni. Ojciec też nie był w stanie nic zdziałać, też był…